Уже протягом кількох років наша країна долучається до світової ініціативи з привернення уваги до кіберзахисту та від 1 по 31 жовтня проводить “Місяць кібербезпеки”.
Цього року ця подія – особливо важлива. Кожен українець, дбаючи про власну безпеку в кіберпросторі, захищає водночас і нашу країну. Дотримання головних правил кібергігієни – сьогодні не примха, а обов’язок.
В рамках “Кібермісяця”, вчителями інформатики проведено ряд інформаційних заходів, спрямованих на ознайомлення учнів з відомостями про ризики у мережі Інтернет, розуміння необхідності дотримання певних правил поведінки в мережі, формування навичок правильного поводження в Інтернеті, безпечного та поважного онлайнового спілкування, залучення до дій кожного, хто відіграє свою роль у створенні безпечного Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів.
Так, Федишин О.Б. спільно з учнями початкових класів, сформували правила та розробили пам’ятки безпеки в онлайновому просторі; переглянули та проаналізували фільм “Наталка та кібербезпека”, в якому головні герої ділилися рецептом безпечної роботи в Інтернеті; зіграли в “Інфолото” та “Карусель безпеки”, де в ігровій формі з’ясували всі ризики та небезпеки кіберпростору та шляхи їх уникнення. З учнями 6-8 класів говорили (в тому числі і через інтерактивні вправи) про «пастки» Інтернету, безпечний веб-серфінг, обговорили актуальні питання кіберзлочинності, анонімності користувачів і захисту авторських прав в мережі Інтернет і у підсумку, за допомогою спільної віртуальної дошки, створили свою “Абетку кібербезпеки”.
Вчитель інформатики Знак Орест 28 жовтня провів вебінар “Взаємодія з порталом ІСУО України”. Під час зустрічі ознайомив педагогічний колектив з порядком реєстрації на курси підвищення кваліфікації на сайті Управління підвищення кваліфікації вчителів , продемонстрував портфоліо вчителя на сайті Електронна атестація педагогічних працівників https://at.isuo.org/, обговорили впровадження електронних щоденників (доступ для учнів та батьків) на сайті Нові знання https://nz.ua/.
Одним з питань кібербезпеки є наявність кваліфікованих спеціалістів. Орест Знак разом з учнями 11-Б проаналізували і обговорили можливості навчання за спеціальністю “Кібербезпека” у ВУЗах України, а також умови вступу.
Курчицька Ю. І. разом з учнями 2-4 класів подивилися мультфільм «Казка про золоті правила Інтернету». Після перегляду діти обговорили правила безпечного Інтернету. Також діти мали змогу відчути себе кібергероєм у грі про кібербезпеку Spoofy.
Учні 5–7 класів брали участь у грі-вікторині «Знавці кібербезпеки». Відповідаючи на питання у форматі вікторини, діти покращили знання з цифрової безпеки та підвищили власний рівень кібергігієни.
Для учнів 8 класів була проведена інформаційна бесіда про кібербезпеку, після якої діти створили пам’ятку з кібергігієни.
Шаклеіна Т. О. з учнями 10 класів провела профілактичні бесіди “Небезпеки цифрової епохи” та “Інформаційна безпека. Ймовірні загрози при роботі в Інтернет та шляхи їх уникнення”, за результатами яких учні створили власні словники термінів та понять, що стосуються інформаційної безпеки.
Учні 9 класів ознайомились з нормативно-правовою базою щодо формування державної політики у сфері кібербезпеки, реалізації Стратегії кібербезпеки України, обговорили актуальні аспекти захисту інформації.
Також серед учнів 9 класу було проведено опитування “До кого звертаються підлітки по допомогу в разі зустрічі з кіберзагрозою?» з подальшим аналізом його результатів.
З учнями 5 класів проведено бесіду, пов’язану із загрозами кібербулінгу та шляхами виходу із кризових ситуацій. Як підсумок бесіди всі учні отримали інфопам’ятку “Кібербулінг”.
З учнями 2 класів обговорено ймовірні загрози, що виникають під час онлайн-ігор.
Відповідно до навчальних програм та календарно-тематичного планування, основи роботи в мережі Інтернет вивчається у всіх класах впродовж року. Учні мають можливість повторити правила роботи з онлайн сервісами, взаємодію в соціальних мережах, обговорити переваги і недоліки використання мережі Інтернет для спілкування, навчання та дозвілля.